آموزش روستائیان در اولویت فنی و حرفه‌ای گنبدکاووس قرار دارد/ ارائه بیش از ۹۲ هزار نفر ساعت آموزش‌های مهارتی

رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای شهرستان گنبدکاووس با اشاره به مهم‌ترین اقدامات فنی و حرفه‌ای گنبدکاووس در سال ۹۵ گفت: در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ارائه آموزش‌های مهارتی در روستاها اولویت فنی و حرفه‌ای شهرستان گنبدکاووس است.

یحیی عباسی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گنبدکاووس در راستای اقدامات اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: در راستای اقتصاد مقاومتی، مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای شهرستان گنبدکاووس، آموزش روستائیان را در سرلوحه کار خود قرار داده و در بخش دولتی در رشته‌های پرورش قارچ، کیف دوزی چرمی و کارآفرینی آموزش‌های لازم داده شده است.

وی افزود: در تفاهم‌نامه با اداره کل عشایر استان گلستان در روستاهای هوتن و کرند آموزش‌هایی در رشته‌های موتورسیکلت، برق‌کاری، پرورش شترمرغ و ماکیان به اهالی این روستاها داده شده است.

رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای شهرستان گنبدکاووس تصریح کرد: در این راستا آموزش مشاغل خانگی در سطح روستاها انجام شده و بر پایه عدالت‌محوری سعی شده که آموزش به صورت یکسان هم برای خواهران و هم برای برادران انجام شود.

وی ادامه داد: برای ارتقا سطح علمی و عملی و تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر تولید ملی، آموزش‌هایی در صنایع و کارخانجات تولیدی از طریق این مرکز صورت گرفته است.

رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای شهرستان گنبدکاووس با اشاره به مناطق آلوده شهرستان گنبدکاووس تصریح کرد: روستای اسلام آباد جزو مناطق آلوده این شهرستان است که در سال 94 آموزش مهارتی در رشته‌هایی چون کیف دوزی چرمی، اتوماسیون اداری، پرورش قارچ، رایانه شخصی کودکان در قالب 6 دوره آموزشی، 56 نفر و 5 هزار و 839 نفر ساعت آموزشی دیدند. همچنین قرار است در طول تابستان آموزش کیف دوزی چرمی در این روستا انجام شود.

عباسی با توجه به عملکرد سه ماه نخست مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای اظهار داشت: 92 هزار و 500 نفر ساعت در این مرکز آموزش دیدند و 4 هزار و 216 نفر ساعت در زندان، 7 هزار و 570 نفر ساعت در کل روستاها، 57 هزار نفر ساعت در مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای برادران، 5 هزار و 158 نفر ساعت در پادگان‌ها، 5 هزار و 872 نفر ساعت در حوزه عشایر، 3 هزار و 785 نفر ساعت در دانشگاه‌های گنبدکاووس، 4 هزار و 599 نفر ساعت معتادین بهبود یافته، زنان بی‌سرپرست و کمپ‌های ترک اعتیاد از آموزش های این مرکز استفاده کردند.

رئیس مرکز فنی و حرفه‌ای گنبدکاووس اظهار کرد: با توجه به تفاهم‌نامه بین وزارت کشور، مرکز فنی و حرفه‌ای و کمیسیون عالی پناهندگان، برنامه 6 ماهه نخست سال 95 برای افاغنه شهرستان 6 دوره اموزش خیاطی، اتوماسیون برای خواهران است که قرار است تا پایان شهریور ماه در روستاهای اسلام آباد، افغان آباد و سیدآباد قزلجه برگزار شود.

وی درباره اوقات فراغت دانش‌آموزان اظهار کرد: تفاهم‌نامه‌ای با اداره آموزش و پرورش شهرستان امضا شده و قرار است در ایام تعطیلات تابستانه در سطح هنرستان‌ها و مدارس متوسطه 7 رشته صنایع چوب، پرورش زنبور عسل، خیاطی، مکانیک، برق خودرو، کامپیوتر و عکاسی به دانش‌آموزان آموزش داده شود.

رئیس مرکز فنی و حرفه‌ای گنبدکاووس در راستای آموزش بازارمحوری گفت: در این راستا آموزش، تولید، بازاریابی و فروش در حوزه ساخت مبلمان شهری در حال برگزاری است.

عباسی درباره ساختمان نیمه‌کاره مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای خواهران این شهرستان اظهار داشت : این مرکز در سال 91 کلنگ‌زنی شده و قرار بود تا پایان سال 92 به بهره‌برداری برسد که با توجه به تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی برای کشورمان متوقف شده و در حال حاضر 42 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که در صورت تخصیص 2 میلیارد تومان برای اتمام این پروژه، این مرکز سریع ساخته خواهد شد.

وی افزود: هفته نخست مرداد ماه هفته ملی مهارت است که در این هفته 2 آموزشگاه بخش خصوصی در شهر اینچه‌برون و روستای کرند و 2 تا 3 آموزشگاه خصوصی در شهرستان گنبدکاووس افتتاح خواهد شد.

عباسی دیدار با ائمه جمعه، تقدیر از مربیان این مرکز، دیدار با خانواده شهدا، مستند آشنایی با این مرکز با زبان ترکمنی، ارائه خدمات آموزشی در زیر چتر مهارت، جشن مهارت، دوره آموزش کپسولی در پارک شهرداری و برپایی نمایشگاه در محوطه پارک شهرداری، بازدید عمومی مردم به صورت تور رایگان از این مرکز و نشست خبری با خبرنگاران از برنامه‌های این هفته اعلام کرد.

وی افزود: در حال حاضر 10 رشته و در هر دوره 12 نفر مشغول به آموزش خواهند بود که میانگین دوره‌های آموزشی از 70 روز تا 18 ماهه است و همچنین 57 آموزشگاه خصوصی فعال در شهرستان وجود دارد که 50 آموزشگاه برای خواهران و 7 آموزشگاه مخصوص برادران است.

انتهای پیام/

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *